Czym są i czym nie są presety?
najlepsza rzecz na świecie jeśli chodzi o błyskawiczną edycję zdjęć!
Ale przyszedł taki moment, że po prostu postanowiłem rozgryźć wszystkie te rzeczy związane z fotografią, które były do tej pory czarną magią. Histogram został pokonany jako jeden z pierwszych. Jeśli jesteś jedną z osób, która na sam dźwięk słowa histogram dostaje palpitacji – po dzisiejszym wpisie ogarniesz temat.
Samo słowo fotografia oznacza malowanie światłem. Nie powinno więc nikogo dziwić, że dobre zdjęcie będzie przede wszystkim zależało od ilości światła, jakie przez nasz obiektyw wpuścimy do środka aparatu.
Optymalna ekspozycja na histogramie będzie wygladać mniej więcej tak jak na ilustracji powyżej. Poza tym widzisz, że wykres podzielony jest na pięć równych części. Każda z nich odpowiada za pewien zakres informacji o obrazie, który udało się zarejestrować przez nasz aparat. Na załączonej ilustracji wszystko jest wyważone. Udało się zarejestrować informacje zarówno w partiach ciemnych naszej fotografii, jak i w partiach jasnych, a przede wszystkim w cieniach, półtonach i bielach.
Oznacza tyle, że ilość światła wpuszczona do aparatu była optymalna. Ale przecież nie raz dzieje się tak, że ten histogram wygląda zupełnie inaczej, prawda? Spójrz np. na ilustrację poniżej. Jak myślisz, czy fotografia uchwycona w momencie gdy histogram wygląda tak jak poniżej, może wyglądać dobrze?
Zdjęcie wykonane przy takim histogramie wygląda jak poniżej:
I jest to sytuacja, gdzie światła było mało. Po histogramie widać, że nie udało się zarejestrować zbyt wiele informacji w półtonach i jasnych partiach, ale na szczęście udało się zarejestrować informacje w cieniach i czerniach. To dobrze, bo jeśli mamy zdjęcie w odpowiednio dobrej jakości i najlepiej w pliku RAW, jesteśmy w stanie dość sporo uratować w procesie postprodukcji.
Wtedy nasz histogram będzie wyglądał mniej więcej tak jak na ilustracji poniżej:
Widać wyraźnie, że w tym wypadku jedyne informacje jakie udało się uchwycić to przede wszystkim czernie. Niestety z tak niedoświetlonym zdjęciem niewiele będziemy w stanie zrobić. A będzie ono wyglądało mniej więcej tak:
Analogiczne rzeczy dziać będą się wtedy gdy światła będzie dużo lub za dużo.
W takiej sytuacji histogram może wyglądać tak jak poniżej (gdy jest mało światła)
A zdjęcie przy takim histogramie będzie wyglądało tak:
lub tak jak poniżej (gdy światła jest za mało)
A zdjęcia przy takim histogramie będzie wyglądało tak:
Teraz jest już naprawdę z górki. Wszystko co potrzebujesz, do dążyć do tego by światła była optymalna ilość i aby całe zdjęcie było odpowiednio naświetlone. Innymi słowy – by wykres histogramu pokazywał, że robiąc zdjęcie uda zarejestrować się informacje zarówno w partiach jasnych jak i partiach ciemnych, a przede wszystkim w półtonach.
Czyli tak:
I przy takim wykresie, nasza fotografia będzie wyglądała mniej więcej tak:
To proste.
To także proste 🙂