Czym są i czym nie są presety?
najlepsza rzecz na świecie jeśli chodzi o błyskawiczną edycję zdjęć!
Możesz robić najwspanialsze zdjęcia na świecie i jednocześnie mieć profil, który nie jest w stanie przyciągnąć nowych odbiorców. Dlaczego?
Wyobraź sobie, że organizujesz wystawę zdjęć. By takie wydarzenie mogło w ogóle mieć sens, potrzebujesz ustalić jego temat, myśl przewodnią. Nikt nie przyjdzie obejrzeć Twoich zdjęć tylko dlatego, że są Twoje. No chyba, że masz super znane i wypracowane nazwisko. Ale raczej nie masz. Po co byś to czytał mając…
Zależy Ci na tym żeby przyciągać nowych odbiorców i na tym żeby tym, którzy już u Ciebie są, dostarczać to po co przyszli. A przyszli po coś konkretnego.
——
Wchodzimy na Instagram i na dzień dobry dostajemy w twarz dziesiątkami, setkami zdjęć. Gdy z tego dzikiego tłumu jedno wybije się, a jego autora postanowimy nagrodzić pukniętym serduszkiem, zechcemy pójść za ciosem. Wejdziemy na profil i jeśli na tym profilu nie znajdziemy zdjęć podobnych do tego, które przed chwilą nas pozytywnie zaskoczyło – wyjdziemy rozczarowani, a autor nie zyska nowego obserwującego. Życie.
——
No to teraz Twoja kolej. Czy jeśli jedno z Twoich zdjęć przykuje moją uwagę, to wchodząc po więcej, dostanę to po co przyszedłem?
Czy Twoja siatka zdjęć będzie w stanie obronić się jakością na miarę tego jednego zdjęcia, które mnie tu ściągnęło? Czy jeśli to jedno zdjęcie przyciągnęło mnie spektakularnym kadrem i niebanalną obróbką, to czy pozostałe zdjęcia na profilu też mogę ocenić podobnie?
Potrzebujesz określić jak chcesz by ta siatka zdjęć wyglądała. Zdaje sobie sprawę, że odnalezienie stylu, z którym chcesz się zaprzyjaźnić na dłużej, nie będzie łatwe. I wcale nie musisz tego robić. Jest masa pomysłów na to jak sprawić by siatka zdjęć wyglądała schludnie i spójnie. Dziś opowiem Ci o 3 pomysłach, a w kolejnym artykule opowiem jak to wszystko zaplanować.
Siatka zdjęć utrzymana w układzie szachownicowym to idealne rozwiązanie dla każdego kto nie do końca chce tworzyć zdjęcia tylko w jednej estetyce i klimacie. Idealnym przykładem jest profil Michała Sadowskiego, z którego zrzut ekranu wstawiłem jako ilustrację do tego rozwiązania. Michał mimo iż dzieli się przede wszystkim swoimi fotografiami z podróży, to i tak postanowił edytować je na dwa sposoby. Dzięki temu jego feed jest niebanalny, łatwo zapada w pamięć, a przede wszystkim zachęca i przyciąga by pozostać tu na dłużej. Ty wcale nie musisz powielać jeden do jednego tego patentu. Układ szachownicowy daje dużo więcej możliwości. Możesz łączyć zdjęcia przyrodnicze z portretem, możesz łączyć fotografie czarno-białe z kolorowymi itd.
odwiedź profil michała na instagramie
To proste i trudne jednocześnie. Musisz czuć się w danym klimacie naprawdę dobrze. I wszystkie zdjęcia obrabiasz tak by tworzyły spójną całość. To może być fiolet jak w przypadku profilu Alka, z którego zrzut wstawiłem powyżej, a może to być klimat dark mood, w jakim publikują na swoim profilu Becki i Chris, z którego zrzut ekranu wstawiam poniżej.
A może to być zupełnie neutralny look, który po prostu emanuje ciepłem i pozytywną energią jak na przykładzie profilu mojej żony, z którego zrzut znajdziesz poniżej:
Jeśli jesteś w miejscu, w którym jeszcze nie do końca jesteś w stanie stwierdzić jaki styl, kolorystyka i sposób edycji zdjęć są Ci najbliższe, masz ochotę eksperymentować i szukać tego co sprawia Ci w edycji zdjęć największą frajdę – zrób tak jak ja zrobiłem jakiś czas temu. Twórz serie tematycznie połączonych zdjęć. Zasada jest prosta. W serii muszą znaleźć się co najmniej trzy fotografie, które obrobisz w ten sam sposób lub które będą posiadały wspólny mianownik – np. w postaci koloru, który na zdjęciu dominuje.
Wystarczy, że zadbasz o to aby dodawać po trzy tematycznie pasujące do siebie zdjęcia, a od razu Twój profil stanie się uporządkowany, spójny i schludny. Wielu świetnych fotografów, którzy doskonale łączą różne typy fotografii stosują ten patent. Jedną z takich osób jest np. Filip Blank, którego fotografie mnie wielokrotnie zachwycały, a którego profil mimo różnorodności zachowuje ład i porządek. Sam zobacz:
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Nec egestas adipiscing nunc porttitor facilisis integer ipsum. Elementum in odio eget mi sit. Pharetra metus consequat nunc sed amet convallis semper eros. Nunc tristique sit tempus eget felis sit diam turpis sagittis. Consequat id imperdiet convallis sit congue ac purus. Adipiscing ornare curabitur volutpat proin in auctor. Eget cras mollis odio aliquet amet pulvinar eget. Sit ullamcorper bibendum leo aliquam integer.
Eget ultrices amet convallis diam. Nunc quis vel lacus senectus. Placerat etiam urna in euismod vitae laoreet vel dolor. Risus dolor pretium ut nisi purus cursus lectus vitae id. Faucibus tincidunt ullamcorper morbi sed adipiscing pharetra viverra non vel. Aliquet.